سونامی مرگبار در اندونزی‌ ۴۳ کشته

سونامی مرگبار در اندونزی‌ ۴۳ کشته

دولت اندونزی اعلام کرده که وقوع سونامی در نزدیکی تنگه سوندا، حداقل ۴۳ کشته در سواحل این کشور برجای گذاشته است. مقامات می گویند ۱۶۵ نفر زخمی و دو نفر هم ناپدید شده اند.

به گزارش

عصر ایران

به نقل از بی بی سی، گزارش های اولیه حکایت از آن دارد که فوران آتشفشان کراکاتوا احتمالا به وقوع زمین لغزه در بستر دریا و هجوم ناگهانی امواج سهمگین به مناطق مسکونی در تاریکی شب منجر شده است.

مناطق پاندگلانگ، لامپانگ جنوبی و سرانگ در کانون این حادثه هستند.

مدیر سازمان مدیریت حوادث طبیعی اندونزی تصاویری را در توییتر منتشر کرده که خودروهای واژگون شده و خیابان های سیل زده را نشان می دهد. به تعدادی از ساختمان ها آسیب رسیده است.

برخی ساکانان پاندگلانگ که در پی وقوع سونامی در یک مسجد پناه گرفتند

مقامات پیش بینی می کنند که تعداد کشته ها و ها زخمی ها افزایش پیدا بکند.

تنگه سوندا در بین دو جزیره جاوه در شرق و سوماترا در غرب اندونزی واقع است و دریای جاوه در اقیانوس آرام را به اقیانوس هند متصل می کند.

در اواخر سپتامبر گذشته، حدود دو هزار نفر در یک سونامی ناشی از زلزله‌‌ای به بزرگی ۷.۵ در یک شهر ساحلی اندونزی کشته شدند. ارتفاع امواج ناشی از سونامی در پالو در جزیره سولاوسی به بیش از سه متر رسیده بود.

اندونزی روی "حلقه آتش" اقیانوس آرام که محل برخورد صفحات تکتونیک زمین است قرار دارد. برخورد همین صفحات باعث زلزله ها و فعالیت های آتشفشانی می شود.All rights reserved by J4F.IR