گوترش خواستار رفع نگرانی از برنامه موشکی ایران شد

گوترش خواستار رفع نگرانی از برنامه موشکی ایران شد

دبیرکل سازمان ملل متحد از ایران خواست تا به نگرانی‌های مطروحه از جانب کشورهای عضو سازمان ملل درباره فعالیت‌های موشک بالستیک خود «به دقت توجه و رسیدگی نماید».

به گزارش مهر به نقل از کانال تلویزیونی پنسیلوانیا، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت ضمن استقبال از حمایت مجدد طرفهای امضاکننده برجام از این توافق- به جز آمریکا که در ماه مه بطور یکجانبه از آن خارج شد- از دولت ایران خواست تا به نگرانی‌های مطروحه از جانب کشورهای عضو سازمان ملل در خصوص فعالیتهای موشکی خود «به دقت توجه و رسیدگی نماید».

«رزماری دی کارلو» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی در این باره گفت: «لازم است که این برنامه برای تمام طرفهای درگیر آن همچنان مؤثر باشد؛ از جمله با ارائه مزایای اقتصادی ملموس به مردم ایران».

دی کارلو در ادامه متذکر شد که دبیرکل از تصمیم دولت ترامپ برای وضع مجدد تحریمها علیه ایران که پس از توافق هسته ای ۲۰۱۵ لغو شده بود؛ اظهار تأسف کرد.

وی در ادامه گفت که گوترش باور دارد موضوعاتی که مستقیماً به توافق هسته ای ایران مربوط نمی شود، «باید بدون غرض ورزی و پیش‌داوری و برای حفظ توافق و دستاوردهای آن مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد».

شایان ذکر است که کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت در نشست روز چهارشنبه با صدور یک بیانیه اعلام کردند: «ما، به عنوان اعضای اتحادیه اروپا حاضر در شورا، تمایل داریم که بر تعهد و حمایت دائم خود از اجرای کامل و مؤثر برجام [برنامه جامع اقدام مشترک] و قطعنامه ۲۲۳۱ تأکید کنیم».

در مقابل، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در همین نشست با طرح این ادعا که موشکهای ایران یک عامل تهدید در منطقه بشمار می روند، از تلاش آمریکا برای برقراری مجدد محدودیت‌های سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران خبر داد.All rights reserved by J4F.IR