تقدیم استوارنامه سفیر تازه جمهوری اسلامی ایران در آستانه به رئیس جمهور ‌‌‌

تقدیم استوارنامه سفیر تازه جمهوری اسلامی ایران در آستانه به رئیس جمهور ‌‌‌

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل

خبرگزاری تسنیم

، مجید صابر سفیر جدید کشورمان در آستانه، صبح امروز طی مراسم رسمی در کاخ ریاست جمهوری قزاقستان، استوارنامه خود را به آقای نور سلطان نظربایف رئیس‌جمهور این کشور تقدیم نمود.

سفیر ایران در قزاقستان در گفت‌وگو با تسنیم: ایجاد ساز و کار مبادلات مالی بر مبنای پول‌های ملی در دستور کار است

کارشناس قزاق: تحریم‌های ثانویه ریسک همکاری قزاق‌ها با ایران را بالا برده است

در این مراسم آقای نظربایف در سخنانی ضمن تبریک آغاز رسمی ماموریت دیپلماتیک در جمهوری قزاقستان اظهار داشت، این بسیار نمادین است که مراسم امروز در آستانه روز استقلال قزاقستان برگزار می‌شود. ما جمهوری اسلامی ایران را به عنوان شریک اصلی خود در منطقه می‌دانیم و به گسترش و توسعه همکاری‌های سودمند با تهران، به ویژه در زمینه‌های حمل و نقل، کشاورزی و معادن، علاقه مند هستیم. 

رئیس‌جمهور قزاقستان افزود، من اطمینام دارم که کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر که در شهر آکتائو به امضا رسیده است، انگیزه‌ مضاعفی برای تقویت تعاملات متقابل بین کشورها، ایجاد  خواهد کرد. وی همچینن با اشاره به موضوع هسته ای ایران اظهار داشت، ما از رعایت توافق‌های بین المللی مربوط به برنامه هسته ای ایران (برجام) و اجرای موثر آن در آینده، حمایت می نماییم.

آقای صابر سفیر کشورمان پس از تقدیم استوارنامه خود در گفتگو با خبرنگاران ضمن تبریک 27مین سالگرد استقلال جمهوری قزاقستان روابط دو کشور را دوستانه و برادرانه توصیف نمود و اظهار داشت، ایران جزو نخستین کشورهایی بود که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت و سفارت خود را در قزاقستان افتتاح نمود. در سالهای پس از استقلال نیز روابط خوبی را میان دو کشور شاهد بودیم. قزاقستان یک کشور با ثبات در منطقه است و ما در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی مواضع مشابهی را با این کشور داشته و داریم.

وی همچنین به همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت، در بخشهای مختلف همچون حمل و نقل، بازرگانی، کشاورزی، معادن، علمی و دانشگاهی زمینه‌های همکاری گسترده ای میان دو کشور وجود دارد و این همکاری ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت. وی همچنین به همکاری های دو کشور در دریای خزر اشاره نمود و این همکاری ها را سازنده و مثبت ارزیابی نمود.

در کارنامه سفیر جدید کشورمان در قزاقستان، مسئولیت هایی مانند سفیر در گرجستان، معاون مدیر کل شرق آسیا و اقیانوسیه، معاون مدیر کل غرب آسیا، رئیس دبیرخانه دریای خزر، و کاردار سفارت کشورمان در اوکراین دیده می شود.All rights reserved by J4F.IR