عمران خان‌ صرفا منافع مردم پاکستان برای ما اهمیت دارد نه خواسته آمریکا

عمران خان‌ صرفا منافع مردم پاکستان برای ما اهمیت دارد نه خواسته آمریکا

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه ای

خبرگزاری تسنیم

به نقل از جیو تی وی، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در مصاحبه با واشنگتن پست اعلام کرد: کشور ما در جنگی که آمریکا به راه انداخت خسارت‌های فراوانی را متحمل شد ولی بیش از این، سبک روابط آمریکا را نخواهیم پذیرفت.

وی تصریح کرد: اگر آمریکا می خواهد با پاکستان ارتباط داشته باشد باید بداند که ما فقط روابط منصفانه و برابر می‌خواهیم و دیگر خسارت ارتباط یک طرفه را برای مردم کشورمان نمی‌پذیریم.

عمران خان تاکید کرد: اگر آمریکا گمان می‌کند که با پرداخت پول می‌تواند ما را وارد جنگ نیابتی کند تا نظامیان ما از سوی آنان بجنگند در اشتباه است زیرا این اشتباه تکرار نخواهد شد.

نخست وزیر پاکستان افزود: اشتباه سیاستمداران گذشته باعث شد که هزاران نفر از مردم پاکستان کشته شوند و احترام ساکنان مناطق قبایلی پاکستان لگدمال شود.

وی گفت: شیوه ارتباط با آمریکا باید دو طرفه باشد به این صورت است که منافع هر دو طرف تضمین می‌شود همانگونه که ارتباط ما با چین این گونه است.

عمران اضافه کرد: آمریکا ما را متهم می‌کند که به طالبان پناه داده‌ایم و پناهگاههای آنان در خاک پاکستان است، اگر آنها می‌دانند که این پناهگاه‌ها کجاست چرا به ما نشان نمی‌دهند تا آنها را با خاک یکسان کنیم، ما بارها این را از دولت آمریکا خواسته‌ایم که به جای اتهام زنی با یک همکاری اطلاعاتی باعث نابودی این پناهگاهها شوند ولی آنها فقط به فکر یافتن بهانه‌ای برای اتهام‌زنی هستند.

عمران خان: به پیشنهاد  ایران در حال تلاش برای ایجاد صلح در یمن هستیم

ترامپ با ارسال نامه‌ای از عمران خان درخواست کمک کرد

وی با اشاره به نامه اخیر ترامپ گفت: آمریکا و دولت افغانستان باید بدانند که 40 درصد خاک این کشور در اختیار آنان نیست، البته صلح در افغانستان به نفع پاکستان است و ما هر تلاشی لازم باشد در این خصوص انجام خواهیم داد.

عمران خان گفت: در حادثه 11 سپتامبر هیچ پاکستانی نقش نداشت، و حتی القاعده در خاک افغانستان فعالیت می‌کرد با این حال آمریکا ما را متحد خود ساخت تا در جنگی وارد شویم که نتیجه آن تباهی کشورمان بود، 80 هزار نفر از مردم کشور ما در این جنگ کشته شدند 150 میلیارد دلار خسارت به ما وارد شد.کار به جایی رسید که کشور ما یکی از نا‌امن ترین نقاط جهان معرفی شد که حتی تیم های ورزشی حاضر نبودند به کشور ما سفر کنند.

کاپیتان سال های دور تیم ملی کریکت پاکستان گفت: سیاستمداران آمریکایی ما را عامل شکست خود در افغانستان می دانند ولی این فکر حاصل اطلاعات غلط است! آیا کسی می پذیرد که قوی ترین ارتش جهان با یک بودجه هزار میلیارد دلاری و با استفاده از صدها هزار نیروی نظامی، از چند هزار نیروی اسلام گرا و افراطی که در پاکستان حضور داشته اند شکست بخورند؟

 وی اظهار داشت: هنوز هم 2میلیون و 700 هزار مهاجر افغانستانی در خاک کشور ما زندگی می‌کنند، دولت‌های جهان چه توقع دیگری از پاکستان در قبال افغانستان دارند.

یادآوری می‌شود پس از مقاومت دولت اسلام آباد در مقابل فشارهای آمریکا، اخیرا ترامپ ضمن عقب نشینی از مواضع قبلی خود از دولت پاکستان برای صلح در افغانستان کمک خواسته است.

انتهای پیام/.All rights reserved by J4F.IR