هک کردن ارتباطات ماهواره ای به واقعیت نزدیک تر می شود

هک کردن ارتباطات ماهواره ای به واقعیت نزدیک تر می شود

فیس‌بوکتلگرام

ذخیره

شخصی در کنفرانس هکرهای کلاه سیاه‌ لاس‌وگاس، از احتمال حملات جدیدی گفته است که می‌تواند دستگاه‌های متصل به ماهواره را تحت تاثیر قرار دهد.

وقتی خبری از سیم تلفن و اینترنت یا آنتن‌های موبایل نباشد، سیستم‌های ارتباطی

ماهواره‌ای

(به اختصار ست‌کام) اولین گزینه‌ی معقول به‌نظر می‌رسند. تاکنون تصور می‌شد که امنیت این سیستم‌ها به‌دلیل حساسیت بسیار زیاد آنها در سطح بالایی قرار دارد؛ اما اکنون هکری در کنفرانس کلاه‌ سیاه‌های لاس‌وگاس روش‌هایی را فاش کرده است که نشان می‌دهد سیستم‌های ماهواره‌ای نسبت به حملات آسیب‌پذیر هستند و عواقب بسیار ناخوشایندی نیز در پی دارند.

روبن سنتامارتا

که به‌عنوان مشاور

امنیتی

در شرکت

IOActive

فعالیت دارد، برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ خبر از آسیب‌پذیری سیستم‌های ماهواره‌ای داد. حال وی قصد دارد یافته‌های جدید خود را دوباره در کنفرانس امسال برای عموم شرح دهد. او قبل از کنفرانس اصلی سعی کرده است پیش‌نمایشی از آنچه یافته است، به ما نشان دهد. آزمایشات کنونی وی نشان می‌دهند که فرضیه‌های چهار سال پیش او تنها در حد تئوری نبوده‌اند و امکان اجرایی کردن آنها وجود دارد.

سه صنعت هوانوردی، دریانوردی و نظامی، بیشترین استفاده را از ارتباطات ماهواره‌ای دارند؛ به همین دلیل تحقیقات سنتامارتا بر سه عنوان گفته‌شده متمرکز شده است. او پی برد که تمامی صنایع این سه عنوان در مسیرهای گوناگونی آسیب‌پذیر هستند و ممکن است تمامی حملات از راه دور انجام شوند. تحقیقات اون منجر به یافتن خطرات جدیدی پیرامون استفاده از ماهواره در صنایع دریایی و نظامی شده است. برای مثال می‌گوید که هکرها می‌توانند از زمین به یک هواپیما حمله کنند و با مختل کردن یا ایجاد ارتباطات غیرایمن، امنیت پرواز را به خطر بیاندازند یا حتی کنترل وای‌فای عمومی داخل هواپیما را نیز به‌دست بگیرند. با این حال وی معتقد است که همکاری نزدیک با دولت و آژانس‌های هواپیمایی نشان می‌دهد که آسیب‌پذیری هوانوردی نسبت به دو حوزه‌ی دیگر بسیار کمتر به‌نظر می‌رسد و بیشتر موجب در خطر افتادن امنیت می‌شود؛ به‌طوری که دستگاه‌های دیجیتال مورد استفاده‌ی مسافران و خدمه نیز ممکن است آلوده شوند.

در روشی دیگر می‌توان با افزایش توان آنتن‌ها، موجب از کار افتادن سیستم‌های ناوبری در کشتی‌ها شد؛ در چنین حالتی خدمه‌ی کشتی بدون هیچ سیستم پیشرفته‌ی مسیریابی مطمئن در دریا سردرگم می‌شوند. هم‌چنین با استخراج اطلاعات دقیق

GPS

می‌توان موقعیت آنتن‌های ارتباطی نظامی را نیز یافت و سپس از طریق آنها، محل سایر تاسیسات را نیز مشخص کرد. چنین مواردی به‌صورت مستقیم موجب به‌خطر افتادن جان مردم عادی یا نیروهای نظامی می‌شوند.

مقاله‌های مرتبط:

حریم خصوصی مرده است؛ جایگزین آن چه خواهد بود؟

استاندارد WPA3 چیست و چه زمان در دسترس قرار می‌گیرد

 با یک گام فراتر، تحقیقات سنتامارتا از حوزه موقعیت‌یابی آنتن‌های ماهواره‌ای خارج می‌شود و به‌سوی خود ماهواره‌ها و تجهیزات ارتباطی آنها معطوف می‌شود. او روشی یافته است که با افزایش قدرت مخابره‌ی امواج، می‌توان موجب آسیب رساندن به گیرنده‌ها و در نهایت خود ماهواره شد. چنین حمله‌ای ممکن است عواقب ناگواری برای ساکنان زمین و ماهواره در پی داشته باشد. او معتقد است که می‌توان میزان قدرت امواج را به‌حدی بالا برد که موجب آسیب رسیدن به تجهیزات الکترونیکی و حتی موجودات زنده شود. چنین امری برای انسان موجب ایجاد سوختگی در بافت پوست خواهد شد. اثر آنها بر روی لوازم الکترونیک نیز مانند اشعه‌ی مایکروویو توصیف شده است و در نهایت می‌تواند به‌دلیل حرارت زیاد موجب از کار افتادنشان شود. وی از واژه‌ی سایبرفیزیک برای این‌گونه حملات استفاده می‌کند.

به‌دلیل حساسیت بسیار بالای تحقیقات صورت‌گرفته، سنتامارتا و شرکت کارفرمای او، ارتباط نزدیکی با دولت‌ها و نهادهای مرتبط دارند تا در فاصله‌ی کوتاهی پس از یافتن آسیب‌پذیری‌ها، راه‌های نفوذ را برطرف کنند. البته حل تمامی مشکلات سیستم‌های ماهواره‌ای کمی دشوار به‌نظر می‌رسد؛ زیرا تجهیزات بسیار حساس و گران‌قیمتی هستند که بیشتر اوقات به وسایل نقلیه یا ساختمان‌ها اتصال دائمی دارند و دسترسی یا تعویض آنها دردسرساز است. در ادامه‌ی کنفرانس هکرهای کلاه سیاه، اخبار بیشتری پیرامون آزمایشات این محقق منتشر خواهد شد، اگرچه بعضی از جزئیات به‌دلیل مسائل اخلاقی بازگو نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید:

پروتکل دروازه ای مرزی یا BGP چیست و سرقت آن به چه معنی است

مدیر ارشد امنیتی فیسبوک، این شرکت را ترک می‌کند

فیسبوک از یک کارزار جدید اخبار جعلی پرده برداشت

ماهر هشدار داد: لزوم مسدودسازی پورت‌ها؛ مسیریاب‌های شبکه آلوده شده‌اند

نحوه هک شدن خودروها و راه‌های پیش‌گیری از آن

منبعpcmag

تگ هاSecuritySatelliteCybersecurity

از سراسر وب

دیدگاه

کاراکتر باقی مانده

قوانین و مقررات

ارسال دیدگاه در زومیت را مطالعه کرده و آن‌ها را می‌پذیرم.

×

قوانین و مقررات ارسال دیدگاه در بخش دیدگاه‌های زومیت

زومیت تابع قوانین کشور است، لطفا هنگام مطرح كردن دیدگاه خود، به قوانین جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارید و از قرار دادن مطالب و تصاویر خلاف قانون جداْ خودداری کنید.

ارسال دیدگاه نامرتبط با هر پست مجاز نیست. لطفا پرسش‌های نامرتبط با هر پست را در سایت

جواب ۲۴

مطرح کنید.

هرگونه فعالیت تبلیغاتی در بخش دیدگاه‌ها ممنوع است.

زومیت یک سایت تخصصی در حوزه‌ی فناوری است، خواهشمند است از بحث‌های سیاسی در بخش دیدگاه‌ها پرهیز کنید.

هرگونه فعالیت که به قوم، نژاد، دین یا حزب خاصی توهین شود ممنوع است.

تمامی کاربران باید هنگام ثبت نام در سایت، از کلمات مناسب در نام کاربری خود استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، اشتراک آن كاربر حذف شده و دسترسی وی به سایت قطع خواهد شد. در زومیت شما قادر به تغییر تصویر پروفایل خود هستید، هر گونه تصاویر زننده، مستهجن، بی‌ربط و توهین آمیز حذف خواهد شد.

کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، اکانت کاربری وی مسدود می‌شود.

لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید. دقت کنید زومیت، وب‌سایتی عمومی است و افراد با سطوح دانش مختلف دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند. از طرفی قرار نیست همه افراد دیدگاه یکسان با شما داشته‌ باشند.

هرگونه بی‌احترامی به کاربران، مدیران یا اشخصا حقیقی و حقوقی دیگر ممنوع است.

زبان اصلی زومیت فارسی است؛ لطفا در هنگام ارسال مطالب از زبان فارسی استفاده کنید. دیدگاه‌های فینگلیش حذف خواهند شد.

در صورتی كه تشخیص داده شود فعالیت های یك كاربر بر خلاف قوانین یا مصالح وب‌سایت بوده و هدف های تخریبی خاصی را دنبال میكند، حساب کاربر مسدود خواهد شد.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.

در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق

آیکون گزارش

به اطلاع ما برسانید.

ارسال نظر×

نمایش دیدگاه‌ها

نمایش دیدگاه هاAll rights reserved by J4F.IR